איך להתמודד עם רגשות לא נעימים של ילדינו?

ליהי מארחת את מנחת ההורים דנה אביעד

אני מודה שקשה לי מאד לראות את איילי בני בוכה ועצוב. 
כמה פעמים קיבל ממני השולחן בפינת האוכל מכה ו"נו נו נו", לאחר שאיילי נתקל בו בטעות? אי אפשר לספור.
ואם זה לא עובד, יש לי גם נשיקות קסומות - הן מעבירות לאייל כאב וצער בן רגע...
הכל אני עושה רק כדי שיחזור לאייל החיוך לפנים המתוקות שלו, הכי מהר שאפשר.

ואז הגיעה דנה אביעד, מנחת הורים לגיל הרך, שנתנה לי כמה טיפים וגרמה לי לחשוב אם זו הדרך הנכונה להתמודד עם העצב והכעס של אייל (ספויילר: לא ממש חחחח)

דנה, בת 32 מחולון, נשואה ואמא לשתיים (נועה בת 3 ושקד בת 4 חודשים) היא מנחת הורים לגיל הרך, דוגלת בגישה המאזנת בין אמפתיה ואינטיליגנציה רגשית לבין סמכות הורית והענקת גבולות.
דנה מלווה משפחות, מקשיבה לקשיי ההורים בהתנהלות המשפחתית ולשאיפותיהם, וביחד - תוך ליווי אישי - מלמדת אותם איך להתמודד ולהגיב לרגעים שונים, להתמודד עם מצבים, להקשיב לילדיהם, לחזק כשצריך ולשנות את השגרה (אם צריך) כדי לצמצם עימותים ולזכות בשיתוף פעולה.
בקיצור, היא עושה קסמים.

אז מה אתם עושים כשילדיכם נופלים או מקבלים מכה? שאלה אותנו דנה.
האם אתם נותנים נשיקה איפה שקיבלו מכה ומשחררים אותם להמשיך לשחק?
האם נותנים להם חיבוק? או אולי שאתם אומרים "לא נורא" וממשיכים כרגיל?

דנה מסבירה שכאשר ילדים מקבלים מכה, נעלבים או כועסים - לפעמים אנחנו רוצים להשיב את המצב לקדמותו, להרגיע מהר ולומר להם שהכל בסדר - רק שנחזור לשגרה.
את הילדים זה לא תמיד מספק, הם אולי ימשיכו לבכות או לכעוס - "להיתקע" על מה שקרה. הסיבה לכך היא שהם עדיין לא נרגעו, הם לא יכולים "להחליק" את מה שאירע ולהמשיך כרגיל כי הם צריכים את הרגע הזה שנהיה שם עבורם, שנבין אותם. הם צריכים את הרגע הזה לפרוק לפני שהם חוזרים לשגרה.

אם כהורים אנחנו נלמד לאפשר לילדינו גם את הרגשות השליליים, נהיה מסוגלים להכיל את הרגשות האלה שלהם ולדבר עליהם בגלוי - לומר "אני רואה שנורא נעלבת כשלא הרשיתי לך..." או "ראיתי שקיבלת מכה, זה בטח כואב נורא, נכון?", לתת לילד את החיבוק, להרגיע לרגע, להיות איתו שם בתוך מה שהוא חווה - ילדינו ילמדו מזה שני דברים: קודם כל שמותר גם לכעוס או להיעלב. שלרגשות שלהם יש לגיטימציה, גם אם לא מדובר רק ברגשות נעימים. דבר שני, אנחנו נלמד אותם להיות רגישים באותה המידה כלפי הסובבים אותם.

ואם אתם רוצים לקבל עוד טיפים מעולים ולהתייעץ עם דנה, אתם מוזמנים לעמוד הפייסבוק שלה, כאן >

https://www.facebook.com/DanaCounseling/

בתמונה העליונה אני ואיילי :-)